Mazurska Pętla Rowerowa

rodzinna wycieczka rowerowa

Mazury to najpiękniejszy region Polski, który od lat plasuje się w czołówce najwspanialszych miejsc na świecie. Możliwość podziwiania cudownych terenów podczas wycieczki rowerowej to zdecydowanie najlepsza opcja na wiosenny bądź letni wypoczynek. Wkrótce będzie to jeszcze bardziej wygodne, ponieważ powstaje Mazurska Pętla Rowerowa, czyli 300-kilometrowa trasa rowerowa wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Będzie ona oferowała pełną infrastrukturę dla rowerzystów oraz najlepsze atrakcje w tej części Europy.

O realizacji takiej inwestycji mówi się już od jakiegoś czasu, ale w końcu udało się uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenie na budowę i najprawdopodobniej w 2023 cała trasa zostanie oddana do użytku, gdyż niektóry fragmenty trasy są już dostępne dla rowerzystów. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. Budowa odbywa się przez współpracy lokalnych samorządów i Krajowej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Koszt inwestycji szacowany jest 80 mln zł. Ponad połowa tej kwota zostanie pokryta z unijnego dofinansowania. Warunkiem ukończenia Mazurskiej Pętli Rowerowej jest przygotowanie 16 Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR) oraz 7 wież widokowych, które uwzględniono w projekcie. Takiej trasy nie ma nigdzie inaczej w Europie. Bez wątpienia będzie to cel wielu turystów, odwiedzających Mazury. Zwłaszcza, że Mazurska Pętla Rowerowa będzie wygodnie łączyć się ze szlakiem Green Velo, czyli najdłuższą trasą rowerową we wschodniej części Polski.

Największym atutem Mazurskiej Pętli Rowerowej jest harmonijne połączenie atrakcji szlaku wodnego z atrakcjami szlaku rowerowego. Podczas wyprawy można rozkoszować się widokami 11 rezerwatów przyrody oraz 2600 jezior! Tak wspaniałych warunków do jazdy rowerem nie ma nigdzie inaczej. Szlak przebiegać będzie przez wiele mazurskich kurortów, m.in. przez Węgorzewo, Giżycko, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki oraz Mrągowo. Malownicze miasteczka oferują pełną infrastrukturę oraz wiele unikatowych zabytków. Koniecznie trzeba zobaczyć Twierdzę Boyen oraz drewniany obrotowy most w Giżycku, rezerwat łabędzia niemego w Łukajnie, Zamek w Rynie czy Wioskę Żeglarską w Mikołajach. Ponadto wycieczka rowerowa może przez chwilę stać się spływem kajakowym, które organizowane są np. na rzece Krutynia. Warto też wybrać się rejsem promowym po jeziorach i z bliska zobaczyć Wyspę Kormoranów czy stanowiska lęgowe żurawi bądź orła bielika. Natomiast wieczorem w Krainie Wielkich Jezior odbywa się wiele różnych imprez rozrywkowych, m.in Piknik Country w Mrągowie, Rajd Polski w Mikołajkach, Festiwal Szantowy w Giżycku oraz ciekawe koncerty rockowe i występy kabaretowe.

Jolanta Krasińska

Jolanta Krasińska

Pewnie Was nie zaskoczę, jeśli napiszę, że to, co najbardziej kocham robić w życiu, to podróżowanie. Na drugim miejscu jest jedzenie, ale z powodzeniem łączę te dwie pasje – każda wyprawa w nieznane to okazja do spróbowania nowych potraw. Na początku mojej przygody z turystyką oczywiście zachłysnęłam się wędrówkami w odległe rejony świata. Jednocześnie coraz częściej myślałam sobie, iż poznaję jakieś przypadkowe miejsca z drugiej półkuli naszej planety, a często nie mam pojęcia o cudach znajdujących się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od mojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu, gdy podczas wyprawy do Ameryki Łacińskiej trafiłam na Mirka i Sławka, byłam już gotowa do przemiany – porzuciłam świat dla Polski. I nie ma dnia, żeby żałowała tej decyzji!

Może Ci się także spodobać

aktywny wypoczynek

Geocaching jako sposób na ciekawą turystykę aktywną

geocaching

Co to jest geocaching

Ścieżka rowerowa

Szlak Green Velo

Dodaj komentarz