Czy warto kupić działkę na wsi?

dom na wsi

Coraz więcej osób realizuje marzenie o porzuceniu miasta na rzecz wsi. Widać to w statystykach sprzedaży działek budowlanych położonych poza terenami mocno zurbabnizowanymi oraz w rosnącej popularności domów, które bardzo często powstają na wsiach lub obok nich. Kawałek własnej ziemi to kusząca perspektywa. Czy warto ją kupić? To zależy od celu, na jaki chcemy ją przeznaczyć. Omawiamy to w poniższym artykule.

Działka na wsi jako inwestycja

Zacznijmy od przypadku, gdy masz oszczędności lub zdolność kredytową i chcesz to wykorzystać do zainwestowania. Oczywiście twój cel jest następujący: kupić, odczekać jakiś czas, sprzedać z zyskiem. Nieruchomości są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą przechować oszczędności bez strat związanych z inflacją, ponieważ w ujęciu długookresowym ich ceny zawsze rosną.

Czy dotyczy to także działek? Jak najbardziej! Szczególnie w cenie są działki budowlane. W ostatnich latach i wartość rośnie bardzo dynamicznie, ponieważ coraz więcej osób chce wybudować własny dom, zamiast cisnąć się w bloku. Jeżeli masz możliwość zakupu gruntu przeznaczonego pod zabudowę, to warto to rozważyć. Oczywiście pozostaje kwestia położenia – jak dobrze miejsce jest skomunikowane z najbliższym miastem oraz czy ma dostęp do niezbędnej infrastruktury (droga, media, jakiekolwiek sklepy). Najlepiej finansowo wyjdziesz na tym, gdy kupisz działkę w miejscu, które dopiero jest “odkrywane” przez osoby budujące domy. Wkraczając tam na samym początku kupujesz tanio, ponieważ dookoła jest jeszcze niewiele domów, drogi są gruntowe, nie ma komunikacji. Jednak z czasem to wszystko się zmieni, przez co cena działki poszybuje w górę.

Również działka pod zabudowę przemysłową może być dobrą inwestycją. Tutaj istotne jest, czy region się rozwija i czy w ogóle są perspektywy, że jakaś firma chciałaby cokolwiek na danym terenie budować. Zanim kupisz taką działkę, sprawdź miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Zobacz, co jest planowane w sąsiedztwie oraz przede wszystkim upewnij się, że do działki prowadzi (lub będzie prowadzić) dobra, asfaltowa droga.

Działka na wsi dla siebie

To sposób na zrealizowanie marzenia o życiu na wsi. Pamiętaj jednak, że słowa “wsi spokojna, wsi wesoła” już dawno nie są aktualne. Obecnie praca na wsi jest w głównej mierze zmechanizowana. Oznacza to, iż mieszkając tam często będziesz słyszał za oknem głośne maszyny, jak chociażby traktory. Również zapachy mogą być niezbyt świeże, jeśli akurat w sąsiedztwie jest kurnik lub obora. Dlatego, szukając ciszy i spokoju, raczej powinieneś przyglądać się działkom położonym poza wsią, w odseparowanych koloniach, w których nikt nie prowadzi gospodarstw rolnych. Jednak nawet tam musisz się liczyć z tym, że dookoła są pola uprawne i maszyny rolnicze regularnie będą tam pracowały (i nie jest to praca w godzinach 8-16, ale często całodobowa).

Działka na wsi może zostać kupiona nie tylko pod budowę domu. Również dobrym pomysłem może być działka rekreacyjna. Możesz na niej nawet postawić niewielki domek, aby móc tam nocować czy schronić się podczas gorszej pogody. Jednak nie musisz od razu nastawiać się na to, że się tam przeprowadzisz. Być może twoja potrzeba ucieczki poza miasto będzie zaspokojona weekendowymi wyprawami do własnej “daczy”.

Taka rekreacyjna działka na wsi ma tę zaletę, że będzie dużo tańszym rozwiązaniem niż budowanie pełnowymiarowego domu. Do tego nie wymaga od ciebie robienia rewolucji w swoim życiu, czyli przeprowadzania się na wieś, co wiąże się z ogromnymi zmianami zawodowymi oraz ewentualnymi problemami organizacyjnymi, jeśli np. masz dzieci w wieku szkolnym. Dodatkowo za działkę rekreacyjną może ci służyć nawet działka leśna czy rolna, co z kolei przełoży się na niższą cenę zakupu.

Mirosław Kubek

Mirosław Kubek

Czołem! Witam wszystkich globtroterów, którzy tak jak ja kochają przygodę! Mnie miłością do podróży zarazili rodzice, którzy zabierali mnie na górskie szlaki już gdy miałem niespełna 3 lata. Tatry i Bieszczady poznałem wsunięty w nosidełko na plecach taty. I tak szybko, jak to było możliwe, zacząłem też wędrować o własnych siłach, coraz częściej organizując samodzielne wyprawy. Zawsze preferowałem Polskę, głównie polskie góry, jednak w pewnym momencie „zaszalałem” i wybrałem się do krajów Ameryki Południowej, gdzie wędrowałem autostopem. Tam też poznałem moich najwspanialszych przyjaciół – Jolkę i Sławka – z którymi do dzisiaj tworzymy zgraną paczkę oraz ten blog, mający propagować pasję do agroturystyki.

Może Ci się także spodobać

Na czym polega odrolnienie działki?

Na czym polega odlesienie działki?

Widok z lotu ptaka na niewielką wieś w Polsce - domy ustawione wzdłuż głównej drogi

7 rzeczy, które mogą cię negatywnie zaskoczyć po przeprowadzce na wieś

Dom jednorodzinny otoczony żywopłotem z tui

Przeprowadzka z dziećmi poza miasto – jak to pogodzić?

Dodaj komentarz