Geocaching jako sposób na ciekawą turystykę aktywną

aktywny wypoczynek

Poszukujesz ciekawego i aktywnego hobby? Chcesz nietypowo spędzić czas z dziećmi na świeżym powietrzu? Koniecznie musisz spróbować znanej na całym świecie gry terenowej – geocaching. Polega ona na szukania ukrytych skarbów, wykorzystując w tym celu lokalizacje GPS. Już sam opis gry jest ciekawy, a podczas niej emocji nie brakuje, gdyż skrytki znajdują się zazwyczaj w trudno dostępnych miejscach.

Idea gry zrodziła się w Stanach Zjednoczonych już ponad 20 lat temu, gdy pierwszy uczestnik ukrył w lesie kilka przedmiotów i wskazując lokalizację GPS zachęcił innych do poszukiwań. Dostarczyło to tak dużej frajdy, że kolejny osoby zaczęły bawić się w chowanie i szukanie skarbów. Stąd też nazwa geocaching, czyli w wolnym tłumaczeniu skrytka w terenie. Dziś tajemnicze fanty ukrywane są przez graczy na całym świecie, nawet na Saharze. W Polsce również nie brakuje miejsc ze skrytkami, a grę można traktować jako formę aktywnej turystyki, gdyż wiele z nich znajduje się w opuszczonych miejscach z ciekawą historią, którą można poznać właśnie za sprawą gry.

W skrytkach poukrywane są zazwyczaj drobne przedmioty, więc są to tylko pozorne skarby, ale zabawa jest taka sama jak przy szukania prawdziwych drogocenności. Wyróżnia się kilka rodzajów keszy (ang. cache, czyli skrytka). Skrytka tradycyjna to najczęściej niewielkie pudełko z drobnymi fantami. Skrytka quiz lub zagadka – znalezienie jej wymaga rozwiązania łamigłówki, najczęściej zadania matematycznego. Dawnej były też own-cache, czyli skrytki przy właścicielach, bo z założenia gra miała również integrować uczestników. Wszystkie skrytymi są wodoodporne, aby mogły przetrwać w trudnych warunkach. Ponadto posiadają widoczny opis, a w środku tzw. logbooka, czyli książeczkę, do której wpisują się osoby, jakim udało się znaleźć daną skrytkę.

Co ważne, sygnał GPS wskazuje tylko przybliżone miejsce schowka, który najczęściej znajduje się w promieniu kilku metrów. Grę możne bezpłatnie włączyć na stronie Geocaching Polska, gdzie otrzymamy instrukcje oraz współrzędne keszy, znajdujących się na terenie Polski. Jest ich ponad 60 tysięcy i mają różne poziomy trudności. Najwyższy, oznaczy 5, skierowany jest do bardziej doświadczonych graczy, którzy wiedzą jak szukać skarbów. Mogą być zakopane w ziemi, schowane w pniu drzewa czy zaroślach. Na początek warto wybrać znane tereny, aby nie zgubić się podczas gry. Opieranie się tylko na GPS może nie wystarczyć, aby wydostać się z gęstego lasu. Każdy uczestnik geocaching powinien być dobrze ubrany – wygodne buty do chodzenia po leśnych ścieżkach oraz ubrania ochronne są niezbędne, aby gra była wyłącznie przyjemnością.

Jolanta Krasińska

Jolanta Krasińska

Pewnie Was nie zaskoczę, jeśli napiszę, że to, co najbardziej kocham robić w życiu, to podróżowanie. Na drugim miejscu jest jedzenie, ale z powodzeniem łączę te dwie pasje – każda wyprawa w nieznane to okazja do spróbowania nowych potraw. Na początku mojej przygody z turystyką oczywiście zachłysnęłam się wędrówkami w odległe rejony świata. Jednocześnie coraz częściej myślałam sobie, iż poznaję jakieś przypadkowe miejsca z drugiej półkuli naszej planety, a często nie mam pojęcia o cudach znajdujących się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od mojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu, gdy podczas wyprawy do Ameryki Łacińskiej trafiłam na Mirka i Sławka, byłam już gotowa do przemiany – porzuciłam świat dla Polski. I nie ma dnia, żeby żałowała tej decyzji!

Może Ci się także spodobać

geocaching

Co to jest geocaching

rodzinna wycieczka rowerowa

Mazurska Pętla Rowerowa

Ścieżka rowerowa

Szlak Green Velo

Dodaj komentarz