Co to jest geocaching

geocaching

Geocaching to powstała ponad 20 lat temu gra terenowa, wykorzystująca do zabawy odbiorniki GPS, jakie w 2000 roku zostały spopularyzowane. Od momentu, gdy ta technologia stała się dostępna dla wszystkich (wcześniej korzystało z niej tylko wojsko), stała się ona nową opcją na nietypową rozrywkę. Na całym świecie poukrywane są skrytki, które należy odnaleźć wykorzystując do tego mapę. Znajdują się nawet na Saharze i Biegunie Północnym. Niemniej jednak, nawet znalezienie tych w bardziej standardowych punktach nie jest takie proste i wymaga większego doświadczenia, ale właśnie samo poszukiwanie schowanego skarbu dostarcza mnóstwo frajdy. Gra sprawdzi się zarówno dla rodziców i dzieci, jak i grup przyjaciół.

Gra rozpoczęła się od ukrycia przez jedną osobę wiaderka w lesie. Informacja o tym pojawiła się na grupie dyskusyjnej, zachęcając do poszukiwań kilku drobnych przedmiotów. Kolejne osoby szukały i jednocześnie ukrywały kolejne fanty, tworząc mapę skarbów. Bardzo szybko idea przeniosła się do kolejnych państwa i teraz jest znana już na całym świecie. Wszędzie tam, gdzie można za pomocą współrzędnych GPS podać lokalizację tajemniczych skarbów. Gra stała się atrakcyjna, gdyż skrytki lokowane są w ciekawych miejscach, których eksploatacją jest przyjemnością samą w sobie. Często też warunkiem odkrycia skrytek jest rozwiązanie łamigłówki. Nie zawsze się to udaje, ale zapewnia świetną zabawę. W grze dostępne są różnej wielkości skrytki, które w slangu użytkowników gry nazywane są keszami – poszukiwane są mikro, małe, normalne i duże kesze, w których znajdują się niewielkie przedmioty oraz specjalna książeczka (ang. logbook) do wpisania się i przekazania dalej. Osoba, która ukryje skrytkę podaje współrzędne, czyli w języku użytkowników gry – kordy. Często odkrycie ich wymaga rozwiązania zagadki matematycznej.

Największą zaletą geocachingu jest możliwość aktywnego spędzania czas na świeżym powietrzu. Gra integruje uczestników i dostarcza mnóstwo frajdy, a mogą w nią grać już siedmioletnie dzieci. Ponadto rozwija orientację w terenie, bo kesze znajdują się niemal wszędzie, niekiedy nawet w miejscach, do których nie da dojść się pieszo. Poszukiwanie skarbów wymaga pracy zespołowej to również jest bardzo cenne przy zabawie z dziećmi. Geocaching nie zawsze kończy się sukcesem, bo niektóre kesze są tak bardzo schowane, że ich odnalezienie może wymagać nawet kilku prób. Dużo przyjemności dostarcza też wymianie się skarbami, co jeszcze bardziej zbliża uczestników gry. Wszystkie te czynniki sprawiły, że geocaching cieszy się popularnością wśród rodziców w niemal każdym zakątku ziemi.

Jolanta Krasińska

Jolanta Krasińska

Pewnie Was nie zaskoczę, jeśli napiszę, że to, co najbardziej kocham robić w życiu, to podróżowanie. Na drugim miejscu jest jedzenie, ale z powodzeniem łączę te dwie pasje – każda wyprawa w nieznane to okazja do spróbowania nowych potraw. Na początku mojej przygody z turystyką oczywiście zachłysnęłam się wędrówkami w odległe rejony świata. Jednocześnie coraz częściej myślałam sobie, iż poznaję jakieś przypadkowe miejsca z drugiej półkuli naszej planety, a często nie mam pojęcia o cudach znajdujących się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od mojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu, gdy podczas wyprawy do Ameryki Łacińskiej trafiłam na Mirka i Sławka, byłam już gotowa do przemiany – porzuciłam świat dla Polski. I nie ma dnia, żeby żałowała tej decyzji!

Może Ci się także spodobać

aktywny wypoczynek

Geocaching jako sposób na ciekawą turystykę aktywną

rodzinna wycieczka rowerowa

Mazurska Pętla Rowerowa

Ścieżka rowerowa

Szlak Green Velo

Dodaj komentarz