Na czym polega odlesienie działki?

Działki w lesie mają swój urok i przeważnie da się je kupić znacznie taniej niż typowe grunty budowlane w Polsce. Czy jednak można na nich budować? To wcale nie jest takie oczywiste. Zanim zdecydujesz się na taki zakup, dowiedz się, co trzeba zrobić, aby postawić nieruchomość i czy w ogóle jest to możliwe.


Działka leśna według przepisów

Definicję działki leśnej zawiera Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. Wynika z niej, że to zwarty grunt, którego powierzchnia wynosi co najmniej 1 ha, pokryty roślinnością leśną lub jej przejściowo pozbawiony. Działką leśną jest również grunt związany z gospodarką leśną, drogi i parkingi leśne, szkółki czy miejsca składowania drewna.

Z danych Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych z 2023 roku wynika, że średnia cena takiej działki w Polsce wynosi 43 007,40 zł/ha. Najwyższa była w śląskim – prawie 69 tys. zł/ha, a najniższa w lubelskim – 26,7 tys. zł/ha. Uwaga: są to ceny, które dotyczą wykupu lasów przez Lasy Państwowe, a nie transakcji zawieranych przez klientów indywidualnych.

Czy każdy może kupić działkę leśną?

Aby nabyć taki grunt, nie musisz spełniać żadnych szczególnych wymagań, poza oczywiście posiadaniem odpowiedniego kapitału. Nie trzeba prowadzić działalności związanej z produkcją leśną. Jedyną komplikacją, która pojawia się w przypadku takich gruntów, jest prawo pierwokupu ze strony Lasów Państwowych. Nie obowiązuje ono wyłącznie wtedy, gdy nabywcą jest spadkobierca, powinowaty lub krewny.

Czy na działce leśnej można zbudować dom?

Nie w każdym przypadku będzie to wykonalne. Jeżeli to obszar chroniony, budowa jest w zasadzie niemożliwa. Bardzo prawdopodobne jednak, że dany grunt jedynie znajduje się w okolicy lasu, jest otoczony roślinnością, a w praktyce oznaczony jako działka budowlana. Wszystko zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Jeśli w danym przypadku przewidywana jest możliwość budowy, wystarczy spełnić zapisane warunki i wystąpić do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej.
Jeśli działka jest oznaczona jako leśna, a chcesz na niej budować dom, musisz przeprowadzić odlesienie. Na czym to polega?

Jak przeprowadzić odlesienie działki?

Aby zrealizować ten cel, musisz przejść przez określone procedury.

  • Złóż wniosek o zmianę przeznaczenia działki do marszałka województwa.
  • Marszałek zaakceptuje wniosek w przypadku pozytywnej opinii izby rolniczej, która oceni, czy zmiana przeznaczenia nie będzie mieć negatywnego wpływu na gospodarkę leśną.
  • Jeśli zmiana przeznaczenia będzie możliwa, trzeba złożyć wniosek do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej. Wymaganymi załącznikami są: akt notarialny (lub inny dokument, które potwierdza prawo do gruntu), projekt zagospodarowania terenu z bilansem terenu, wypis z planu zagospodarowania przestrzennego lub uzyskane warunki zabudowy, wypis z rejestru gruntów, a także oświadczenie o wartości wyłączanego spod produkcji leśnej gruntu lub wycenę działki.
  • Po uzyskaniu zgody, dopiero można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Po tych krokach możesz przeprowadzić odlesienie działki, czyli zmiany przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne.

Może Ci się także spodobać

Widok z lotu ptaka na niewielką wieś w Polsce - domy ustawione wzdłuż głównej drogi

7 rzeczy, które mogą cię negatywnie zaskoczyć po przeprowadzce na wieś

Dom jednorodzinny otoczony żywopłotem z tui

Przeprowadzka z dziećmi poza miasto – jak to pogodzić?

mieszkanie na wsi

Czy warto zamieszkać na wsi – zalety i wady

dom na wsi

Czy warto kupić działkę na wsi?

Dodaj komentarz