Kategoryzacja Wiejskiej Bazy Noclegowej

dzieci karmiące kozy

Kategoryzacje obiektów agroturystycznych zostały stworzone w celu kontrolowania jakości usług oferowanych turystom przez gospodarstwa. Gospodarze procesom kategoryzacyjnym poddają się dobrowolnie, również dlatego, że jest to dobry sposób na wypromowanie swojej działalności.

Procesami kategoryzacyjnymi zajmuje się Polska Federacja Turystyki Wiejskiej. W jej szeregach działa około 80 inspektorów, z których większość to pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego. Zgodnie z obowiązującymi kryteriami oceniają oni standardy panujące w gospodarstwach agroturystycznych. Punkty przyznawane są w zależności od progu wymagań, jaki osiągnie dane domostwo. Świadectwem sprawdzonej jakości kwater wiejskich są słoneczka.

Kategoryzacji podlegają zarówno całe obiekty turystyczne jak i poszczególne pomieszczenia noclegowe. Gospodarstwa z własnej inicjatywy mogą wyrazić chęć poddania się inspekcji kategoryzacyjnej. Sprawdzany jest stan i wyposażenie obiektu według specjalnych formularzy standaryzacyjnych. Obiekt musi spełniać zarówno ogólne, jak i szczegółowe wymagania dla określenia kategorii w danym typie zakwaterowania.

Sławomir Hercikowski

Sławomir Hercikowski

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Jednak szybko zdecydowałem się porzucić tę ścieżkę kariery. Zawsze chciałem robić to, co kocham. A kocham podróżowanie. Już pod koniec studiów zacząłem znajdować sposoby na to, by tanio realizować tę pasję. Jednocześnie nie chciałem, by tanio oznaczało z dużymi kompromisami. Dlatego też w pewnym momencie porwałem się na dosyć karkołomne przedsięwzięcie. Był to plan podróży dookoła świata, z minimalnym budżetem. Udało mi się dotrzeć do Peru, gdzie spotkałem Jolantę i Mirka. Razem objeździliśmy niemal całą Amerykę Południową, po czym wróciliśmy do Polski. Tutaj wpadliśmy na pomysł prowadzenia bloga o agroturystyce. Chcemy propagować zamiłowanie do naszego kraju i jego turystycznych walorów.

Może Ci się także spodobać

Zalety inwestowania w nieruchomości agroturystyczne: dlaczego warto?

Aktywny wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym: propozycje dla rodzin z dziećmi

Dziewczynka w chustce na głowie karmi źdźbłem trawy konia zamkniętego w zagrodzie

Jakie atrakcje oferują gospodarstwa agroturystyczne?

agroturystyka na wsi

Historia agroturystyki

Dodaj komentarz