Wypoczynek na wsi

odpoczynek na agroturystyce

Tym, co w największym stopniu przyciąga turystów na wieś, jest świeże, czyste powietrze i bliski kontakt z przyrodą, umożliwiające spędzanie wolnego czasu w zdrowy i aktywny sposób oraz odpoczynek od miejskiego zgiełku i stresujących obowiązków życia codziennego. Agroturystyka zapewnia to wszystko, pozwalając także na zapoznanie się z zajęciami gospodarskimi, przyjrzeniu się hodowli zwierząt czy oferując inne atrakcje związane z życiem na wsi i prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Jak więc można wypoczywać podczas wczasów agroturystycznych?

Gospodarskie życie

Główną atrakcją związaną z agroturystyką jest możliwość przyjrzenia się z bliska pracom gospodarskim oraz uczestnictwo w nich. Wybierając się na wczasy agroturystyczne możemy zapoznać się z procesem produkcji żywności, brać udział w żniwach czy siewie oraz nauczyć się uprawy roślin. Poznamy specyfikę pracy na roli, przyjrzymy się maszynom wykorzystywanym przez rolników. Czasami gospodarze posiadają zabytkowe urządzenia związane z pracami gospodarskimi, które pozwolą nam zaobserwować, jakie historyczne zmiany zaszły w procesie produkcji upraw.

Rodzinna atmosfera

Dla wielu turystów bardzo ważna jest także rodzinna atmosfera, jaka często panuje w gospodarstwach agroturystycznych. Wspólne jedzenie posiłków oraz uczestnictwo w pracach gospodarskich i zabawach wytwarza między gospodarzami i turystami bliskie, serdeczne relacje. Przyjezdni mają też szansę zobaczyć, jak na co dzień żyje rodzina utrzymująca się z rolnictwa, wymienić doświadczenia, czy zapoznać się z życiem wsi.

Prawdziwa krowa

W tego rodzaju turystyce bardzo ważny jest też element edukacyjny. Na wczasy agroturystyczne bardzo często wybierają się młode małżeństwa z dziećmi. Wakacje na wsi są bowiem doskonałą sposobnością zapoznania dzieci z innym stylem życia, a także zwierzętami hodowlanymi. Jest to dla nich być może jedyna taka okazja zobaczenia z bliska i zabawy z cielakami, kozami, owcami, świniami, królikami, krowami, końmi, kurami czy innym ptactwem domowym. Rodzina może także pomagać w karmieniu zwierząt, a także w opiece nad nimi. Wielu gospodarzy oferuje także możliwość jazdy konnej.

Regionalne specjały

Jedną z podstawowych usług związanych z agroturystyką jest serwowanie posiłków. Bardzo często bazują one na zdrowej żywności produkowanej samodzielnie na trenie gospodarstwa. Atrakcją tego rodzaju turystyki jest także możliwość skosztowania regionalnych specjałów. W gospodarskich kuchniach często zapoznać się można nie tylko z recepturą takich przysmaków, lecz także poznać tradycyjne techniki produkcji żywności, uczestniczyć w procesie wyrabiania masła, serów, wina, pieczeniu chleba czy przygotowywaniu przetworów. Turyści równie chętnie korzystają z możliwości zakupu świeżych produktów wyrabianych w danym gospodarstwie, takich jak właśnie przetwory, chleb, sery, wina, ale też mleko, jaja, warzywa i owoce czy ekologicznie wyrabiane produkty mięsne.

Aktywny wypoczynek

Oprócz atrakcji związanych głównie z gospodarstwem, turystom często oferuje się także inne formy wypoczynku, takie jak zwiedzanie okolicy spacerem lub na rowerach, wspomniana już jazda konna, kuligi, ogniska, spływy kajakarskie, wyprawy łodzią, pływanie w jeziorze, rybołówstwo, myślistwo, obserwacja ptaków i dzikiej zwierzyny leśnej, jazda na łyżwach, gry zespołowe czy zbieranie grzybów w pobliskich lasach. Dodatkowym atutem gospodarstw mogą być znajdujące się blisko pomniki przyrody, parki krajobrazowe czy zabytki. Gospodarstwo staje się wtedy bazą wypadową pozwalającą na zapoznanie się z kulturą i atrakcjami turystycznymi danego regionu.

Kultura ludowa

Wczasy agroturystyczne dają też wspaniałą możliwość zapoznania się z naszym dziedzictwem kulturowym, oraz poznania specyficznych cech poszczególnych regionów Polski oraz innych krajów. Mamy szansę bezpośredniego zapoznania się z tradycją, architekturą, kuchnią czy też sztuką ludową. Jeśli gospodarze sami zajmują się rzemiosłem artystycznym, często organizują kursy, w trakcie których można się zapoznać z tradycyjnymi technikami wyrabiania serwetek, rzeźb czy innych rękodzieł.

Sławomir Hercikowski

Sławomir Hercikowski

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Jednak szybko zdecydowałem się porzucić tę ścieżkę kariery. Zawsze chciałem robić to, co kocham. A kocham podróżowanie. Już pod koniec studiów zacząłem znajdować sposoby na to, by tanio realizować tę pasję. Jednocześnie nie chciałem, by tanio oznaczało z dużymi kompromisami. Dlatego też w pewnym momencie porwałem się na dosyć karkołomne przedsięwzięcie. Był to plan podróży dookoła świata, z minimalnym budżetem. Udało mi się dotrzeć do Peru, gdzie spotkałem Jolantę i Mirka. Razem objeździliśmy niemal całą Amerykę Południową, po czym wróciliśmy do Polski. Tutaj wpadliśmy na pomysł prowadzenia bloga o agroturystyce. Chcemy propagować zamiłowanie do naszego kraju i jego turystycznych walorów.

Może Ci się także spodobać

Zalety inwestowania w nieruchomości agroturystyczne: dlaczego warto?

Aktywny wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym: propozycje dla rodzin z dziećmi

Dziewczynka w chustce na głowie karmi źdźbłem trawy konia zamkniętego w zagrodzie

Jakie atrakcje oferują gospodarstwa agroturystyczne?

agroturystyka na wsi

Historia agroturystyki

Dodaj komentarz