7 rzeczy, które mogą cię negatywnie zaskoczyć po przeprowadzce na wieś

Widok z lotu ptaka na niewielką wieś w Polsce - domy ustawione wzdłuż głównej drogi

Wyprowadzka na wieś to bardzo kusząca wizja. Szczególnie ostatnio taki scenariusz życiowy zyskał na popularności. Wpływ na to zapewne mają dwie rzeczy – okres lockdownów, kiedy to życie w ciasnym mieszkaniu mogło być bardzo uciążliwe, oraz bogacenie się naszego społeczeństwa, dzięki czemu coraz więcej osób stać na własny dom. Jednak wieś niekoniecznie będzie spełnieniem marzeń, ponieważ wiele z tych wizji jest po prostu zbyt wyidealizowanych. Poniżej znajdziesz listę 7 rzeczy, które mogą cię negatywnie zaskoczyć po przeprowadzce poza miasto.

Rzeczy, które mogą cię rozczarować, gdy przeprowadzisz się na wieś:

1. Odległość od sklepów i innych usług – na wsi może być trudniej dostać się do sklepów, banków, aptek i innych usług, które są powszechnie dostępne w miastach. Może to być szczególnie trudne, jeśli nie masz samochodu lub nie jesteś w stanie korzystać z transportu publicznego. A nawet jeżeli masz samochód, to na pewno będziesz musiał zmienić nawyki i raz na jakiś czas robić duże, kompletne zakupy. W domu musisz mieć wszystko, co ci potrzebne, bo nie zrobisz szybkiego wypadu do sklepu pod blokiem – być może do najbliższego będzie kilka kilometrów.

2. Brak rozrywki – na wsi może brakować teatrów, kin, klubów nocnych i innych form rozrywki, które są powszechne w miastach. Może to być szczególnie trudne dla osób, które lubią mieć dostęp do różnorodnych opcji rekreacji. Oczywiście nie będzie ci to doskwierało, jeśli twoje ulubione sposoby na spędzanie wolnego czasu są akurat dopasowane do terenów pozamiejskich, czyli np. lubisz długie spacery po lesie lub jeżdżenie rowerem.

3. Słaba infrastruktura drogowa – na wsi drogi mogą być w gorszym stanie niż w mieście, co może prowadzić do trudności z dojazdem do miejsca pracy lub innych miejsc. Może to również prowadzić do wyższych kosztów utrzymania samochodu, ponieważ będzie on narażony na więcej uszkodzeń spowodowanych słabą jakością dróg. To istotna kwestia, ponieważ osoby nie znające realiów życia na wsi często nie zdają sobie sprawy, iż nawet jeśli dokądś jest doprowadzona gminna droga, nie oznacza to wcale, że jest ona w akceptowalnym stanie. To dotyczy również odśnieżania – po obfitych opadach droga jeszcze przez kilka godzin może być zasypana.

4. Brak szybkiego dostępu do Internetu – na wsi dostęp do szybkiego Internetu może być ograniczony lub niedostępny w ogóle. Może to być trudne dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do Internetu w pracy lub do nauki online. Oczywiście zazwyczaj ten problem można rozwiązać, np. Internetem radiowym, jednak zawsze koszt takiego rozwiązania będzie dużo wyższy niż podłączenie się do sieci w mieście.

5. Problemy z dostępem do opieki zdrowotnej – na wsi dostęp do opieki zdrowotnej może być ograniczony lub trudniejszy niż w mieście. Może to być szczególnie trudne dla osób, które potrzebują regularnych wizyt lekarskich lub specjalistycznej opieki medycznej. Z tego względu osiedlenie się poza miastem bywa uciążliwe dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi, szczególnie małymi, gdy bardzo często trzeba bywać z nimi u lekarza.

6. Problemy z dostępem do edukacji – na wsi dostęp do szkół i innych form edukacji może być ograniczony w porównaniu z miastem. Może to być trudne dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom dostęp do różnorodnych opcji edukacyjnych. Są nowoczesne, dobrze rozwinięte gminy, gdzie znajdziesz na miejscu żłobek, przedszkole i szkołę podstawową. Jednak na szerszą ofertę edukacyjną raczej nie masz co liczyć.

7. Brak bliskiej społeczności – na wsi może brakować bliskiej i zaangażowanej społeczności, która jest powszechna w miastach. Może to być szczególnie trudne dla osób, które cenią sobie silne więzi z sąsiadami i lokalną społecznością. To pewnie brzmi nieco paradoksalnie, ponieważ na wsi w danej lokalizacji mieszka mało osób i wydaje się, że to powinno sprzyjać ich integracji. Jednak w praktyce zazwyczaj jest tak, iż jeśli nie ma wspólnych spraw, to taka więź nie powstaje. W mieście takich spraw jest mnóstwo, np. wspólne przestrzenie w bloku czy projekty z budżetu obywatelskiego. Na wsi, szczególnie tam, gdzie jest mocno rozrzucona zabudowa, każdy żyje swoim życiem.

Mirosław Kubek

Mirosław Kubek

Czołem! Witam wszystkich globtroterów, którzy tak jak ja kochają przygodę! Mnie miłością do podróży zarazili rodzice, którzy zabierali mnie na górskie szlaki już gdy miałem niespełna 3 lata. Tatry i Bieszczady poznałem wsunięty w nosidełko na plecach taty. I tak szybko, jak to było możliwe, zacząłem też wędrować o własnych siłach, coraz częściej organizując samodzielne wyprawy. Zawsze preferowałem Polskę, głównie polskie góry, jednak w pewnym momencie „zaszalałem” i wybrałem się do krajów Ameryki Południowej, gdzie wędrowałem autostopem. Tam też poznałem moich najwspanialszych przyjaciół – Jolkę i Sławka – z którymi do dzisiaj tworzymy zgraną paczkę oraz ten blog, mający propagować pasję do agroturystyki.

Może Ci się także spodobać

Na czym polega odlesienie działki?

Dom jednorodzinny otoczony żywopłotem z tui

Przeprowadzka z dziećmi poza miasto – jak to pogodzić?

mieszkanie na wsi

Czy warto zamieszkać na wsi – zalety i wady

dom na wsi

Czy warto kupić działkę na wsi?

Dodaj komentarz