Agroturystyka w Europie

alpaki agroturystyka

Na Zachodzie moda na wakacje agroturystyczne narodziła się szybciej niż w Polsce. Dziś już co dziesiąte gospodarstwo w krajach Unii Europejskiej utrzymuje się z turystyki wiejskiej, a dochody pochodzące z agroturystyki stanowią około 15 proc. udziału całego unijnego rynku turystycznego. Oczywiście przystosowanie gospodarstw do wymogów turystycznych wiąże się z dużymi wydatkami, ale rolników wspierają w tym rządowe i unijne dotacje. Państwa wspomagają rozwój turystyki regionów rolniczych także poprzez dbanie o odpowiednią promocję.

Moda na wiejskie stodoły

Z danych statystycznych wynika, że promocja ta okazuje się niezwykle skuteczna, gdyż już co czwarty obywatel Unii Europejskiej spędza wakacje na wsi zamiast w obleganych nadmorskich lub górskich kurortach. Piękno otaczającego krajobrazu pozwala się wyciszyć, jeśli zaś chcemy bardziej aktywnie wypocząć, gospodarze oferują nam szereg atrakcji. Wczasy agroturystyczne cieszą się taką popularnością również dlatego, że są o wiele tańsze niż kosztowne wakacje w obleganych miejscowościach turystycznych. Okazuje się także, że coraz więcej z nas poszukuje ucieczki od cywilizacji, a tę dostrzega w kojącej prostocie wiejskiego życia. Stąd coraz większa popularność tzw. stodół wiejskich, które oferują jedynie proste łóżka polowe oraz dostęp do łazienki. Wielu gospodarzy przekształca też stare obory na pomieszczenia noclegowe, w których śpi się na sianie.

Wakacje ze smakiem

Ważnym aspektem wakacji agroturystycznych jest także możliwość spożywania ekologicznej żywności wyrabianej w odwiedzanych gospodarstwach, które często zajmują się także jej sprzedażą. Rejonem szczególnie atrakcyjnym pod tym względem jest chociażby włoska Toskania. Trend ten jest także niezwykle popularny we Francji, która słynie z małych restauracji wiejskich serwujących dania tworzone z świeżych warzyw i owoców.

Piękne krajobrazy

Agroturystyka wiąże się także oczywiście z podziwianiem okolicznych krajobrazów. Stąd największą popularnością cieszą się najatrakcyjniejsze pod względem wizualnym regiony. We Francji i Austrii turystów przyciągają tereny górskie, we Włoszech niepowtarzalny klimat rejonów winiarskich, zaś w Wielkiej Brytanii Kraina Jezior. Anglia słynie zresztą z zamiłowania do wiejskich terenów. Wielu Anglików kupuje domy na wsi, a tych, którzy mimo wszystko wolą mieszkać w mieście, podczas wakacji z upodobaniem odpoczywają na wsi. Warto też wspomnieć, że w Wielkiej Brytanii nieustannie rośnie odsetek gospodarstw rolnych oferujących usługi turystyczne.

Sławomir Hercikowski

Sławomir Hercikowski

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Jednak szybko zdecydowałem się porzucić tę ścieżkę kariery. Zawsze chciałem robić to, co kocham. A kocham podróżowanie. Już pod koniec studiów zacząłem znajdować sposoby na to, by tanio realizować tę pasję. Jednocześnie nie chciałem, by tanio oznaczało z dużymi kompromisami. Dlatego też w pewnym momencie porwałem się na dosyć karkołomne przedsięwzięcie. Był to plan podróży dookoła świata, z minimalnym budżetem. Udało mi się dotrzeć do Peru, gdzie spotkałem Jolantę i Mirka. Razem objeździliśmy niemal całą Amerykę Południową, po czym wróciliśmy do Polski. Tutaj wpadliśmy na pomysł prowadzenia bloga o agroturystyce. Chcemy propagować zamiłowanie do naszego kraju i jego turystycznych walorów.

Może Ci się także spodobać

Zalety inwestowania w nieruchomości agroturystyczne: dlaczego warto?

Aktywny wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym: propozycje dla rodzin z dziećmi

Dziewczynka w chustce na głowie karmi źdźbłem trawy konia zamkniętego w zagrodzie

Jakie atrakcje oferują gospodarstwa agroturystyczne?

agroturystyka na wsi

Historia agroturystyki

Dodaj komentarz